Čtvrtek, 04. srpen 2011 |
Nejen dřevostavbou - tedy užitím přírodního materiálu k bydlení- vyjadřujeme svůj způsob života vztah k přírodě. Důležité je také zacházení s odpady a jejich recyklování. Na zahradě má své nezastupitelné místo kompost, jeden ze základů eko-bydlení.Výhody kompostu jsou široké: sami si vytvoříme hodnotné hnojivo potažmo kvalitní zeminu, ušetříme místo v popelnici, ale jsme také šetrnější ke kanalizaci (pokud má někdo ve zvyku vylévat kávový lógr do kuchyňského odpadu). Z kuchyně tak putují zbytky na kompost,a když po několika letech uzraje, obohatí se jím záhony s domácí zeleninou, kterou zase zpracujeme v kuchyni. Vytváříme uzavřený cyklus. Kompost je ideální hnojivo, které zvyšuje odolnost rostlin před škůdci a chorobami. Nebude to ale hned, musíme být trpěliví. Kompost musí dozrát a teprve pak výrazně zvýší úrodnost a kvalitu půdy.
Jaký materiál na kompostér
Domácí kutilové někdy ohradí volnou hromadu biomasy prkny, paletami nebo třeba nízkou ohrádkou z perforovaného plechu. Koupený kompostér z recyklovatelného plastu je tvarově stálý a nepodlehne vlivům počasí. Mívá víko s otočným ventilem pro regulaci prostupu vzduchu, boční dvířka na vyjímání kompostu a otvor pro přístup vzduchu.
Dřevěný kompostér je přírodnější. Vyrábí se z fošen, prken nebo z frézované tlakově impregnované kulatiny. Tvar kompostéru si můžeme vybrat podle místa v zahradě – čtvercový, obdélník nebo šestiúhelník. Plastový i dřevěný kompostér má vzduchové mezery, takže se obsah kompostu dobře provzdušňuje. Nádoba beze dna umožňuje přístup žížalám a hmyzu, bez nichž by kompost nevznikl.
Tříkomorový kompost
Pokud máme dost místa a velkou zahradu, pak je výhodné vytvořit kompost tříkomorový – do jednoho oddělení přidáváme materiál, ve druhém zraje jedno nebo dvouletý kompost a ze třetího oddělení se už odebírá kompost zralý, když se nejdříve prohází sítem. Když je během zrání kompost slehlý, je dobré ho překopat.
Jaké najít kompostu místo
Zásadní je chránit kompost před sluncem, aby nebyl suchý, pak by kompost nezrál a nevznikal. Často se proto umisťuje v zastíněném odlehlejším koutě zahrady při zdi. Pokud si sem ale slunce cestu najde, je vhodné v horkých dnech zakrytí kompostu. Může se ale stát, že se kompost naopak přemokří a hrozí mu hnití. Pak pomůže stříška chránící před deštěm.
Vaše komentáře (1)Nejnovější články v kategorii “Zahrada”
-
Chcete ve svém domě pokoj navíc? Poradíme, jak získat výjimečný prostor
Zaujaly vás bioklimatické pergoly, ale hliníková konstrukce vás odrazuje? Přemýšlíte, jak ji sladit s dřevostavbou? Odpověď je jednoduchá: snadno. Navíc elegantně doplní každou…
-
Jak postavit dětský zahradní domek z palet
Zahradní domek by neměl chybět na žádné zahradě – poskytuje přístřeší zahradním strojům a nářadí, nebo skvěle poslouží jako útočiště pro děti. Dřímá-li ve vás kutilský…
-
Michal Šperling: Jezírka pomáhají nejen s očistou těla ale i duše
Vyjít ven z domu, udělat pár kroků přes trávník a skočit do vody. Jako ve volné přírodě. Právě takovou atmosféru dokáže zahradě přírodní jezírko dát. Je ale tím pravým…
-
Stavba pergoly svépomocí nebo odborná montáž? Pravidla uplatnění záruky dávají jasnou odpověď
Zahradní pergola je oblíbený a funkční prvek, díky kterému si můžete užívat chvíle pohody a zábavu i v horkých dnech, chráněni před přímým sluncem. Stavba pergoly svépomocí je…